Co je keto dieta a proč s ní začít?

Před pár lety jsem zažil zkušenost, která mi bez nadsázky změnila život.

Je konec Srpna 2017, poprvé v životě držím opravdový půst, plánuji celkem tři dny bez jídla. První dva dny samozřejmě cítím hlad, celkově je mi ale fajn. Ten třetí den ale snad poprvé v životě zažívám stav, kdy pojem “únava” jako kdyby neexistoval…

Mám jsem spoustu energie, a to každou sekundu z každé hodiny. Jsem zároveň více klidný a soustředěný než kdy předtím. A přesto že jsem třetí den nic nejedl, i ten hlad je najednou pryč.

Když v následujících dnech zjišťuji, že existuje způsob stravování, který nás v podobném stavu může udržovat, je to jako najít skryté zlato…

 

Ta nejlepší dieta

 

Keto dieta je nejzdravější, nejpřirozenější a pro většinu lidí nejúčinnější způsob, jak zhubnout. Mimo hubnutí má ale i velkou škálu pozitivních účinků na zdraví celého těla. Zlepší jak vaše fyzické, tak i psychické fungování.

Tyto pozitivní účinky jsou tak výrazné a rozsáhlé, že téměř každý člověk, který keto dietu využije se díky ní bude cítit zdravější a často i chytřejší. A pokud ji do svého života zařadíte, výsledky se dostaví velmi rychle. Benefity keto diety například zahrnují méně únavy a větší energii, snížení chronické bolesti, lepší soustředěnost, stabilnější náladu a pocit klidu.

Ketóza také výrazně zvyšuje odolnost proti většině nemocí. Zahrnuje to jak virové nebo bakteriální nemoci, tak i ty autoimunitní a chronické. Detailní popis těchto účinků a jak jich dosáhnout najdete v dalších částech tohoto článku.

Princip keto diety je založen na výrazném omezení příjmu sacharidů a úměrném zvýšením příjmu tuků. Tímto se tělo dostane do stavu zvaného ketóza. Je to stav kdy tělo využívá na energii místo sacharidů tuky, ať už ty z jídla anebo ty tělesné.

Proč tak dobře funguje?

Hlavní důvod, proč jsou účinky keto diety tak rozsáhlé a často zní až zázračné je vcelku jednoduchý – ketóza je přirozený stav lidského těla a jeho fungování. Ketóza je pro člověka stejně přirozená jako například pohyb. Každý dnes ví, že pravidelně se hýbat a sportovat je velmi zdravé pro tělo i mysl, zatímco trávit příliš času v sedě a bez pohybu nám škodí.

Tělesný pohyb je pro naše zdraví a fungování naprosto klíčový, protože je na to naše tělo evolučně zvyklé. Víme, že naši předkové se po statisíce let museli hýbat neustále. Málo lidí si ale uvědomuje jednu věc… Tito lidé měli po ty statisíce let zároveň i velmi omezený přístup k jídlu, a to jídlo které měli často obsahovalo velmi málo sacharidů.

To znamená že, téměř všichni vaši předkové byli velkou část, možná i většinu jejich života poháněni skrze tuky, ne sacharidy. Tito lidé bývali v ketóze pravidelně, donedávna to byla přirozená část lidského života. Tento stav jim pomohl žít lepší a zdravější život, a stejně tak pomůže i vám.

 

Co se dozvíte?

 

V této sérii článku je shrnuto vše, co potřebujete vědět o tom, co vlastně keto dieta je. Dozvíte se jaký užitek vám přinese, a dostanete kompletní návod, jak s ní začít. Současně se dočtete i zajímavé informace o zdravé stravě a o fungování našeho těla.

K rozhodnutí tento článek napsat mě vedlo zjištění, že informace o keto stravování jsou v česku stále na mizerné úrovni.

Pokud si tady keto dietu člověk zkusí vygooglit, uvidí zpravidla jednu z těchto věcí:

  1.       Reklamy na “práškové” keto diety od firem které se na tomto “trendu” snaží vydělat
  2.       Články plné zavádějících, neúplných anebo vyloženě zkreslených informací
  3.       Ideálně kombinace obojího

Dostáváme informace, které se sice vydávají za šampaňské ale doopravdy jsou to chcánky s bublinkama. Já věřím, že je potřeba to napravit, protože naše zdraví si to zaslouží.

Než se tedy do detailu podíváme, co keto dieta je, stručně si vyjasníme, co keto dieta není

 

Obsah článků:

 

  •         Co je přesně keto dieta?
  •         Co NENÍ keto dieta?
  •         Proč je keto dieta lepší na zhubnutí než ostatní diety?
  •         Více než hubnutí – benefity keto diety pro každého
  •         Keto jídla – jak začít a co jíst?
  •         Měření ketózy
  •         Co očekávat v době adaptace
  •         Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

 

 

Co přesně je ketogenní dieta?

 

Keto dieta je způsob stravování, který způsobí že tělo a mozek začnou používat na energii tuky místo sacharidů.

Je založena primárně právě na tucích, které by měly tvořit okolo 75% přijímaných kalorií, zbytek tvoří 20% bílkoviny a 5% sacharidy. Tyto poměry lze upravovat, což ovlivní hloubku stavu ketózy, zmíněný poměr je ale pro většinu lidí ideální.

Je třeba poznamenat, že se bavíme o poměru kalorií, ne gramů. Zatím co sacharidy a bílkoviny mají 4 kalorie na gram, tuk má 9 kalorií na gram.

Tedy keto jídlo v poměru 75/20/5 o 800 kaloriích by obsahovalo okolo 65 gramů tuku, 40 gramů bílkovin a 10 gramů sacharidů.

Příklad takového jídla by bylo 100 gramů slaniny, 3 míchaná vejce na másle, a mísa zeleniny.

  •         Zajímavost – sacharidy jsou jediná makroživina, kterou tělo vůbec nepotřebuje k přežití. Lze tedy fungovat i na dietě s nulovým příjmem sacharidů.

 

Proč potřebuji jíst tolik tuků a tak málo sacharidů?

Co se děje v těle, když přepíná do ketózy?

Naše tělo a mozek může jet na dva rozdílné zdroje energie – sacharidy anebo tuky.

Sacharidy se po strávení v těle změní na glukózu, zatím co strávené tuky z jídla anebo spálené tuky z těla se v játrech změní na takzvané ketony – odtud pochází pojmy ketóza a ketogenní dieta.

Lidské tělo vždy primárně využívá jen ten zdroj energie, kterého se mu nejvíce dostává. Dokud mu neustále dáváme velké množství sacharidů, bude na energii používat sacharidy. Jakmile sacharidy výrazně omezíme, tělo začne pálit tuky. Ať už ty z jídla anebo ty tělesné.

 

Co se stane, když začnu jíst keto stravu?

 

Tělo, které pravidelně přijímá sacharidy si (převážně ve svalech) uchovává zásoby glukózy zhruba na 48 hodin, mimo to má ještě rezervu v játrech da dalších zhruba 24 hodin.

Hlavní spouštěč pro to, aby játra začala metabolizovat tuky na ketony a potažmo energii pro tělo je právě když jim dojde glukóza.

Jinými slovy, když přejdeme na keto stravu (nebo držíme půst), tělo ještě nějaké 2-3 dny dojíždí na zbytek glukózy. Až potom přepne na pálení tuků.

V této době se můžete cítit unavení, iritovaní a nesoustředění. Jakmile ale tělu glukóza dojde a začne konečně pálit tuky, a bude vám dobře. Pravděpodobně lépe než za dlouhou dobu.

 

Vítejte v ketóze!

 

Většina lidí je schopna už po přepnutí do ketózy dobře fungovat. Plný potenciál keto diety se začne projevovat až v průběhu prvních pár týdnů až měsíců…

Proč tomu tak je?

Téměř každý z nás viděl onu pamětnou scénu z Matrixu:

Neo, vysvobozený s Matrixu se probouzí do reality a ptá se “Proč mě tak bolí oči?” načež mu Morfeus v klidu odvětí “Protože jsi je ještě nikdy nepoužil.”

Stejně tak většina z vás kvůli nepřetržitém jezení stravy založené na sacharidech téměř nikdy nepoužila pálení tuků na energii. A to i přes to, že pro téměř všechny vaše předky to byla přirozená část života. Vaše tělo se tedy musí nejdříve adaptovat.

Během prvních pár týdnů v ketóze se stanou dvě věci:

  •         Tělo se naučí produkovat více enzymů, aby lépe trávilo zvýšený příjem tuků
  •         Tělo se začne učit ketony z tuku využívat na energii čím dál tím efektivněji

Během prvních pár měsíců v ketóze se ale stane něco ještě mnohem zajímavějšího…

  •         Tělo bude postupně zapínat geny, díky kterým se bude měnit a lépe se adaptovat do stavu ketózy

Tyto geny, jakmile jsou jednou zapnuté, zůstanou zapnuté dlouhodobě. Jinými slovy, pár měsíců v ketóze z vás dlouhodobě udělá lepší zpalovače tuku

 

Zvažujete keto? Doporučuji nejdříve vědet, co keto dieta NENÍ…

 

Nenechte se zmást „keto“ dietami v prášku! Čtěte dál…

Část 2. – Co NENÍ keto dieta >>

 

 

Související články:

Část 3. – Nejen hubnutí – pozitivní účinky keto diety na tělo i mozek
Část 4. – Co jíst na keto dietě? – Kompletní seznam
Část 5. – Začínám keto – Co očekávat a čemu se vyhýbat?
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on linkedin
LinkedIn

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

chill

Jan Koutný

Posel dobrých zpráv

“Tolik lidí už žilo a zemřelo před tebou. Nikdy nebudeš mít nový problém, někdo už ho dávno vyřešil a napsal řešení někde do knihy.”    – Will Smith

Jakýkoliv problém řešíte má své řešení. Pro cokoliv, co chcete změnit existuje návod. 

Já sbírám ty nejlepší nástroje na světe pro lepší zdraví i úspěch v životě a přináším vám je ve stravitelné formě.

Témata

Fyzické zdraví

Psychické zdraví

Seberozvoj